Doğanın Tüm Güzelliğiyle Sinop Şehrimiz
5 1

Doğanın Tüm Güzelliğiyle Sinop Şehrimiz

  2032 İzlenme 30.3.2017 1
Doğanın Tüm Güzelliğiyle Sinop Şehrimiz
Resmi Büyüt
Yeşiliyle, mavisiyle, dağıyla, taşıyla tam bir doğa harikası olan bu şehir düşlerde sahte bir cennet izlenimi bırakıyor. Karadeniz bölümünde yer alan bu kent Sinop kalesiyle isminden oldukça söz ettirerek, halkımızın ile yabancıların kente gelmesini veya görmesini sağlamıştır. Şunuda belirtmek de fayda var bütün sene az ıslak ve yağmurlu bir iklimi vardır. 

Bir yanda kum tanelerinin göz kamaştırdığı sahil, bir yanda sonu görünmeyen masmavi deniz, ve bunların en mükemmel biçimde birleşerek gösterdikleri uyum. Selçuklu mimarisini yansıtan medreseleri ve şehri koruyan devasa kalelerinin size hissettirdiği o günlerde yaşıyormuş hissi. Güneşin parlaklığına gölge düşüren ve hatıralarda hep hüzünle bahsedilen Sinop Cezaevi. O soluk sarı duvarlarına işlemiş yas ve kederli hava, kapıdan içeri attığınız ilk adımda size kendini hissettirir. Kasvetin ve karanlığın hiçbir zaman azalmadığı koğuşlar, güneş görmeyen hücreler ve içinde sadece paslı ve eski zincirlerin bulunduğu karanlık zindanlar, sadece gezmek için gelmiş olmanıza rağmen o atmosferi size yaşatır ve tüylerinizi ürpertir. En ünlü şairlerimizden olan Sabahattin Ali de bir süre bu cezaevinde yatmış ve Aldırma Gönül, Leylim Ley ve Eşkiya Dünyaya Hükümdar Olmaz gibi herkes tarafından bilinen şiirlerini de burada tutukluyken kaleme almış. Bunların yanı sıra Sinop, kendisine fikir danışmaya gelen dönemin en büyük ve görkemli imparatoruluğun sahibi Büyük İskender'e "Gölge etme başka ihsan istemez " sözüyle cevap veren tarihin en büyük filozoflarından Diyojen'e de ev sahipliği yapmış.

Kıssadan hisse, tarihinde hem yaşanmış birçok acıyı, hem de eşsiz güzellikler barındıran ve bu iki zıt kavramı bir arada tutabilen nadir şehirlerden biri Sinop. Öyle bir şehir düşünün ki size hem mutluluğu, hem hüznü yaşatsın ve bunları aynı anda hissettirsin, işte öyle bir şehir Sinop...

Hazırlayan : Umut Berkan Temiz

YORUMLAR (1)