Kolombiyada Yaşayan Omayra Sanchez'in Hazin Hikayesi
5 1

Kolombiyada Yaşayan Omayra Sanchez'in Hazin Hikayesi

  1669 İzlenme 25.5.2017 2
Kolombiyada Yaşayan Omayra Sanchez'in Hazin Hikayesi
Resmi Büyüt
Bu videomuzda belki sosyal medyada çokça rastladığımız o meşhur resmin talihsiz kahramanı omayra sanzhezin yaşadığı feci olay ile bizleri derinden etkileyen hüzünlü olayı kısada olsa anlatmaya çalışacağız.

20. Asrın ne denli büyük acı ve felaketlere gebe olmuş tüm bu acılar bize ve dünyaya çeşitli platformlarda yayınlandı. Bunları görüyor, gördüğümüz gibi de bazı acı haberlerin de ardı arkası kesilmeden devam ediyordu. 1. Dünya savaşı onu takip eden 2.dünya savaşı, Amerika ve Rusya arasında yaşanan soğuk savaş dönemi, körfez savaşları filan derken ölenlerin haddi hesabı olmayıp kayıtları dahi tutulamamıştır. Artık insanlar bunlara alışır ve unutur hale geldi. Çünkü insan olarak unutmaya mahkum bir yapıya bürünmüşüz. Savaşların çocuklara ve kadınlara verdiği hezeyan daha büyük.

Savaşlar kadar doğal afetlerde bütün alemin adeta içini kanatmakta ve belki ömrümüzde hiç olmadığımız kadar yardıma muhtaç olmaktayız. Bu doğal afetlerde üzerimize yağan bombalar gibi, organlarımızı parçalara ayıran kurşunlar gibi vurucu olabilmekte ve en fazla kadın ve çocuklara zarar vermekte. Doğu-batı, asya-amerika-soğuk-sıcak, zengin-fakir, küçük-büyük hiçbir sosyal, coğrafi ve ekonomik kavramları tanıyan bu büyük doğa olayları bizleri hep üzmektedir. Bu doğal afetlerde kimilerin hikayeleri çok yankı bulmakta ve oranın yüzü olabilmektedir. 1985 yılında Kolombiyanın metruk denilebilecek bir semtinde yaşanan volkanik patlamayı sizlere sunmayı bir insanlık görevi bildik. Bu doğa olaylarını izole etmemiz, engellememiz mümkün olmayabilir lakin en az kayığla içinden çıkmak bizim elimizde. Unutmayalım bunları çünkü aklımızdan çıkan her kare yeni omayralara gebe olabilir. Konuyla alakalı olarak etkilenen Mustafa İslamoğlunun Omayra Sancez adına yazdığı Hümeyra şiirini bu videoda izleyebilirsiniz.


YORUMLAR (0)