Game of Thrones (Taht Oyunları) Genel İnceleme
5 1

Game of Thrones (Taht Oyunları) Genel İnceleme

  1287 İzlenme 17.8.2017 1
Game of Thrones (Taht Oyunları) Genel İnceleme
Resmi Büyüt
Filme çok büyük merak ve heyecanlı başlamıştım neler olup biteceğini çok merak ediyordum. Game of Thrones HBO kanalında yayınlanan ünlü bir Amerikan dizisidir. Dizimiz aslında George R.R Martinin Buz ve Ateşin şarkısı adlı kitap eserinden uyarlanmıştır.  Aşağıdaki yazılar azda olsa spoiler içermektedir dikkat.

Dizimiz oldukça kaliteli ve haliyle popüler. Bir bölümü için yaklaşık 10M dolar masrafı olduğu söylenmektedir. Kaleler, Şehirler, savaşlar ve senaryo bu popülerliği sonuna kadar hakediyor. Game of Thrones dünyadan bağımsız bir biçimde, yani dizide ejderhaları, akgezenleri gördüğünüzde şaşırmayın. Dizide 7 Krallık bulunuyor ve bu krallıklar bir haneye bağlı şekilde bulunuyor. Krallıkların merkezi ise Kings Landing. Dizi Robert Baratheon ve Ned Starkın isyan edip Kings Landingi almasından bir süre sonra başlıyor. Adından da anlaşılacağı gibi dizideki temel konu 7 Krallığı yöneten hanelerin taht çekişmelerini, savaşlarını konu alırken sizi büyük sürprizlerle karşı karşıya bırakabilir. Lannister, Baratheon, Stark ve Targaryen hanelerinin önderliğinde eşsiz bir taht çekişmesi içinde kalacaksınız aslında dizinin temel konusunu bir sözle özetleyecek olursak,

"Bu bir Taht Oyunu, bu oyunu ya kazanırsın ya da ölürsün."

Game of Thrones'un ilk sezonun ilk bölümünde olaylar zaten oluyordu ama daha çok karakterleri tanıtma şeklinde geçen ilk bölüm kendini belli ediyor gibiydi. Kuzeyde Stark Hanedanlığı, güneyde sinsi Lannister'lar Targaryenler, Tully hanedanlığı Arryn'ler, Baratheon, Tyrell'ler ve Greyjoylar'dan oluşan 7 krallıktır. Eğer diziye yeni başlamış ve hemen aksiyon istiyorsanız sabırlı olmalı ve beklemelisiniz çünkü dizinin ilk sezonunu iyi anlarsanız ileriki sezonlarda olayları çok iyi anlayabilirsiniz.

İlk sezonda Ned Stark (Stark Kralı) ile 7 İmparatorun Kralı Robert Baratheon çok iyi dostlardır. Benim dizide yaşadığım şaşkınlık başta Kral Robert'in öldürülmesiyle başlamıştı. Ama onun yerin geçecek olan kişi Ned Stark olması gerekirken Cersei oğlu Joffrey'i kral yapmak ister. Bunun üzere Ned, Kral Robert'in ölmeden önce yazdığı mektubu alır. Mektupta Joffrey 18 yaşına gelene kadar Ned'in kral olacağı yazmaktaydı. Mektubu Cersei'ye gösteren Ned çok garip bir hareketle karşılanmıştı. Çünkü Cersei mektubu yırtıp atmış, mektubu önemsemiyordu bile.

Ve ikinci şokumu Ned Stark'ın öldürülmesiyle yaşamıştım. Yeni Kral Joffrey, Ned Stark'ı krala karşı gelmekten idama çarptırmıştı. Hemde iki kızının gözü önünde (Arya ve Sansa) Sansa ise Joffrey'in yeni kraliçesi olacaktı.Arya ise intikamını almak için can atıyordu.
YORUMLAR (0)