Turgut Özal'ın Sultan 2. Abdülhamid Han Yorumu
5 1

Turgut Özal'ın Sultan 2. Abdülhamid Han Yorumu

  1360 İzlenme 18.8.2017 1
Turgut Özal'ın Sultan 2. Abdülhamid Han Yorumu
Resmi Büyüt
Türkiye eski Cumhurbaşkanlarından merhum Turgut Özal'ın bir kürsüde yaptığı "İmparatorluk bozuk para gibi harcanmış!" isimli bir hatırasını geçmiş yıllar olsa günümüzde anlatarak 2. Abdülhamid Han gerçekten daha iyi anlamamızı sağlayan videoyu izleyebilirsiniz.

20. Yüzyıl başları, Dünyada sanayicilik artmış Avrupa ve Asya dışı Avrupa tarafından koloni edilmiş kaynaklar için çekişmeler başlamıştı. Osmanlı ise girdiği savaşlardan yorgun ve borçlu çıkmış Ittihat ve Terakki Fırkasının II. Abdulhamid'i devirip söz sahibi olduğunda Osmanlı da resmi olmasa da bu sanayicilik savaşına girmişti. 2. Abdülhamid ise tahttayken çıkacak bir cihan harbini iple çekiyordu. Çünkü ona göre Avrupadaki büyük devletler savaşırken savaşa katılmamak Osmanlının tekrar dünyaya hükmü için çok güçlenmesini sağlayacaktı. Fakat tahttan düştükten sonra bu bir hayal olarak kalmıştır. Bu planı ise Amerika çok iyi uygulayıp daha yeni bir devletken dünyaya bu şekilde hükmetmiştir. Önce taraflara erzak ve silah satarak ekonomik olarak dünyanın en iyisi haline geldi ve savaşın sonunda İngilizlerin yanına katılarak savaş tazminatı ve saygınlık da kazanmıştı.

Savaşın bitmesiyle Ittihat ve Terakki cemiyeti yönetimden uzaklaşmış İstanbul Hükümeti İngiliz kontrolüne girmiş durumda idi Arabistan ve Irak kaybedilmiş Anadolu ise düşmanlara pay edilmişti. Mustafa Kemal Paşa önderliğinde yeni bir direniş olup Kuvay-ı Milliyeden düzenli orduya geçilip Anadolu'daki Fransızlar, İngilizler teker teker yeniliyor yeni Türk devletinin temelleri teker teker atılıyordu.

Sonuç olarak Balkanlar, Anadolu, Arabistan, Irak gibi bölgelere sahip olan o dev imparatorluk Ittihat ve Terakki cemiyetinin yanlış seçimleri yüzünden 3. sınıf bir devlete dönüşmüştür.

Cumhuriyet kurulduktan sonra ekonomiden, orduya bir sürü reform yapılmıştı, Onlarca fabrika kurulup daha 10 senelik bir devlet olmamıza rağmen ihracatta önemli bir yer sahibi olmuştuk. Türkiye nihayet tekrar ileri doğru yol almıştı fakat bu uzun sürmedi. Daha sonraki yıllarda Demokrat Parti 10. Yılında askeri bir darbe ile hükümetten düştü ve ülkede 60, 70, 80 koalisyonlar ile darbeler ile kötü bir biçimde yönetilmiş birçok güzel şeylerden mahrum kalmıştır. Allah bir daha ülkemize acılar ve darbelerle karşılaştırmasın.


YORUMLAR (0)