Çay İle İlgili Sözler
5 1

Çay İle İlgili Sözler

  2094 İzlenme 11.9.2017 1
Çay İle İlgili Sözler
Resmi Büyüt
Çayın ilk keşfedilmesi bilinişi, yudumlanışı M.Ö 2737 yıllarında Çin İmparatorluğuna kadar dayandığı bilinir. Çayı Çin’in ilk imparatorlarından Shen Yung sıcak suya düşen çay bitkisi sayesinde keşfeder. Çin her anlamda bu konuda öncüdür. Hatta Çin çayı olarak nitelendirilen bir çayı da vardır. Avrupa ülkeleri ise çay ile 1606 yılında tanışır. 1635 yılında sonra Hollanda ve Fransa Avrupa’da çayın yayılmasına öncülük ederler. Türkiye’de ise Karadeniz bu konuda öncü gibi gözükse de gerek Doğu da olsun gerekse Güneydoğu Anadolu bölgeleri olmak üzere Türkiye'nin her tarafında görmek oldukça yaygındır. Karadeniz’de geniş bir çay üretimi vardır. Tüketimini soracak olursak ülke genelinde sevilmiş benimsenmiştir.

Çayın günümüzde birçok çeşidi olduğu biliniyor. Siyah çay, yeşil çay, beyaz çay ve daha bir çok çay çeşidi var. En az bulunan ve çay bitkisinin en üst yapraklarından çıkan beyaz çay çok az yapılır ve pahalıdır. Sağlığımız için tavsiye edilen çay ise yeşil çaydır. Yeşil çay birçok rahatsızlığa iyi gelir, ancak bu çayın tüketimi de siyah çaya göre çok azdır. En çok tükettiğimiz çay ise siyah çay bizim için hep bir numaradır.

Kısaca çay evde ofiste deniz kenarında topluluk günlerinde bir cafede manzaraya karşı otururken sabah kahvaltısı öğle yemeği ve akşam yemeğinden sonra kısaca her yerde en iyi arkadaşımızdır en güzel sohbetler onun sayesinde yapılır. Onun üzerine çok şey söylenir. Bizde ülkemizde oldukça sıkça tüketilen çayla alakalı söylenen şiir vs. gibi sözleri sizler için bir video da hazırladık. Ee daha ne bekliyoruz sizde sıcak demli çayınızı içip videoyu seyretmeye ne dersiniz?YORUMLAR (0)