Meşhur İnsanların Ölmeden Önce Son Sözleri
5 1

Meşhur İnsanların Ölmeden Önce Son Sözleri

  1608 İzlenme 28.9.2017 1
Meşhur İnsanların Ölmeden Önce Son Sözleri
Resmi Büyüt
Tarihe damga vuran bu ünlü insanların hepimiz az çok tanıyoruz. Kimileri iyi, kimileri de kötü yönleriyle bilinmekte. Ünlü insanların kimisi bir veda niteliğinde mesajlar verirken kimisi meydan okuyarak son sözlerini beyan etmişlerdir. Videoya baktığımızda hemen hepsinin subliminal bir mesaj vermek ve hafızalara yer edinmek suretiyle son veda cümlelerini görmekteyiz. İlginçtir ki birkaçı kendileri ve hayatlarıyla çelişen bir duruş sergilemektedir. Dilerseniz bunlardan birkaçını inceleyelim:

Videoda en dikkat çeken veya merak edilen isimlerin başında şüphesiz Adolf Hitler'in son sözleri olmuştur. Hitler, cesedini asla Ruslara vermemesi gerektiğini söyleyerek geride kalanlara mesaj iletmiştir.

Merak edilen bir diğer isim ise Mustafa Kemal Atatürk'ün son sözleridir. Kimileri tarafından "saat kaç" denilsede kimisi tarafından ise "aleykümselam" olduğu iddia ediliyor.
 
Saddam Hüseyin "Erkek  olun erkek" – Kimi insanlar tarafından diktatör, kimi insan için iyi bir lider olarak anılan ve daha sonra hükümeti baskılara dayanamayarak çöktü, yakalandıktan sonra idam edilmiştir.

Ludwig Wittgenstein ‘Onlara söyleyin muhteşem bir hayat geçirdim’ – Wittgenstein dediğinin tam aksine çok zor dönemlerden geçmiş bir filozoftur: Modern çağın çileci, kavgacı ve doğru dervişi olarak adlandırılan filozof puslu ve bulanık bir hayat yaşamıştır.

Çerkez Hasan bey ‘Nefsim için bu işi yapmadım, Millet için yaptım’ – Abdülaziz Han’ın eşinin erkek kardeşi olan Çerkez Hasan Abdulaziz Han’ın öcünü almak için savaşmıştır.

James Joyce ‘Kimse Anlamıyor Mu’ - James Joyce hiç bir dönem bir romancı olamamış ilginç bir hikayeci ile şairdir. İrlanda aksanını, bu dildeki ses oyunlarını sıkça sürdürmesinden dolayı dili çok zor anlaşılırdı. Tarihe geçmiş bu adamın son sözünün Kimse Anlamıyor mu demesi ilginç değil mi!

Friedrich Hegel - Önce düşünce var, bu düşünceye karşıt bir düşünce ortaya çıkıyor ve iki düşüncenin çatışması sonucu başka bir düşünce gelişiyor. Tabi meydana gelen bu yeni düşünce daha gelişmiş daha iyi bir düşünce. Sonra yine bir zıt düşünce... Bu döngü hiç durmadan devam ediyor. Hegeli kimse anlamadı…

İşin doğrusu bu dünya ne zalime, ne diktatöre veya iyi birine kalıyor. Bu dünyada ne ekersek ahirette onu ekeceğiz.


YORUMLAR (0)