Muhammed Ali'den ''Koruman Var Mı'' Sorusuna Harika Cevap
5 1

Muhammed Ali'den ''Koruman Var Mı'' Sorusuna Harika Cevap

  939 İzlenme 23.10.2017
Muhammed Ali'den ''Koruman Var Mı'' Sorusuna Harika Cevap
Resmi Büyüt
Boks tutkunları için vazgeçilmez maçlar vardır, işte bunlardan en az yarısının başrolünde olan bir adamı getirdik size. Kendi deyişiyle "kelebek gibi uçan, arı gibi sokan" bir adam. Muhammed Ali kişiliğiyle, duruşuyla, yaşamıyla dünyada herkes tarafından sevilen herkes tarafından saygı görülen bir boksördür. Herkes onun Müslüman olduğunu bilir ve dinini kimseyi incitmeden en güzel şekilde yaşayarak sadece Müslümanlar tarafından değil herkes tarafından sevilir.

Öyle ki bir nesilin maç saatleri gecenin körü dediğimiz zaman dilimine denk geldiği için annesinin babasının erkenden uyuması için dua ettiği, televizyon başında yakalanıp fırlatılan terlikten kaçarken ışık hızının canlı tarifi olduğu, abilerin amcaların uyanıp maçı izlemek için çalar saatler kurduğu, boksu adeta bir sanat işine çeviren adam: Muhammed Ali. Sporcunun ham maddesi olması bir yana, karakteri, fikirleri,düşüncelerini korkusuz açıklayışıları, yeri geldiğinde lafı gediğine 'cuk' sesiyle oturtması da  gönlümüzde ayrı bir yer ayırmıştır Muhammed Ali'ye. Yaptığı spor konusunda yeteneği su götürmez bir gerçekti. Ağır siklet boks tarihinde şampiyonluk ünvanını üç kez kazanan tek boksör diyelim siz daha iyi anlayın. Biz onun zeki ve çevik oluşunu sevdik tabii sevdik sevmesine de ne yalan söyleyelim onu bağrımıza basmamız en çok da gönlümüzü fetheden, akıllarımıza yer eden karakterindendir. Yeri geldiğinde kendi doğruları uğruna sarf ettiği sözler boksun sadece ringde olmayacağını bize göstermiştir.  

Mesela, Hoolywood'daki Ünlüler Caddesi'nde kendi adının yazılı olduğu yıldız ona saygı duymayan insanların adının üstünden geçmesini istemediği için şuan Kodak Sahnesi'nin duvarında'dır.

Irkçılığa hep karşı durmuştur. 1960 Roma Olimpiyatları'ndan altın madalyayla ülkesine varan ve daha sonrasında bir restaurant da sadece beyazlara yemek verildiğini duymuş bunun üzerine madalyasını Ohio Nehri'ne fırlamıştır mesela..

Abd'nin Vietnam ile yaptığı savaşta askere çağrılması üzerine "Bu benim savaşım değil oradaki insanların hiçbiri ile husumetim yok." deyip dünyaya ayar üzerine ayar vermiştir. Bu sözleri yüzünden 5 yıl hapse mahkum olmuş, kefaretle serbest kaldıktan sonra ünvanı ve madalyaları elinden alınmıştır. Buna rağmen düşüncelerini söylemekten hiç vazgeçmemiştir.

Bu videoda ne kadar ünlü olsada kazancı yüksek olsa da sadece Allah'ın insanları en iyi koruyabileceğini vurgulamak istemiş ve hiçbir kesim tarafından tepki almadan muhabirin sorusuna güzel bir cevap vermiştir..

Peki ya adama "bu ne cesaret yiğidim seni tanımak istiyorum" dedirten, rakiplerinden tut, Abd'sine, tüm dünyaya, insanlara kafa tutan bu adam bu gücü nerden alıyordu? Aslında o bu soruyu katıldığı bir programda sunucunun 'Koruman Var mı?' sorusuna verdiği cevapla bizler için zaten çok önceden cevaplamıştı. "Bir korumam var." demişti. "Gözleri olmasa da görebilen diyerek başladığı cümleye devamında kalbimizi kucaklamıştı Muhammed bu sözleriyle. Bam teli diye bir yer varsa na oraya kadar dokunmuştu. Halen duyuldukça, öğrenildikçe kucaklamaya devam etmekte, bam telimizi tıngırdatmakta..

Her insan ölüme acemidir. 2016 yılının Haziran ayında o gözlerinin içi ışıldayarak anlattığı koruması aldı onu bizden. Güzellikler içinde yat ringi tuvale, boksu bir resime çevirebilen güzel adam.


YORUMLAR (2)

  1. Hasan
    6.11.2017 13:15:07

    Her boksörün kendisini örnek alacak bir şahsiyet.
  2. tsubasa
    6.11.2017 11:12:33

    Tüm zamanların en iyi boksörü.