Yavuz Sultan Selim Köprüsü Hakkında Merak Edilenler
5 1

Yavuz Sultan Selim Köprüsü Hakkında Merak Edilenler

  1363 İzlenme 1.9.2016 20
Yavuz Sultan Selim Köprüsü Hakkında Merak Edilenler
Resmi Büyüt
İstanbul'un kuzey tarafında yer alan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ismini Osmanlının 9. padişahı Yavuz Sultan Selim'den almıştır.

Peki Yavuz Sultan Selim kimdir?

Fatih Sultan Mehmed'in torunu olan 1. Selim 1470'de Amasya da dünyaya geldi. 1.Selim dünyaya gelişi hakkında ilginç bir rivayet bulunmakta. Rivayete göre Şehzade Bayezîd'in sarayına nur yüzlü bir ihtiyar gelir. Sonra, kapıdaki nöbetçiye; Bugün bu hanede bir erkek çocuğu dünyaya gelecek. Babasından sonra padişah olacaktır. Vücudunun yedi yerinde ben bulunacak dedikten sonra oradan ayrıldı. Nöbetçi bu kişiyi takip ettiysede, bir anda kaybeder. Nereye gittiğini bulamaz. Bu haberi valiye söylemek isteyen nöbetçi, saraya girdiğinde, 2.Beyazıd'ın kucağına aldığı çocuğun kulağına, ismini okumakta olduğunu gördü. Şehzade Bayezîd; "İsmin Selim olsun" diyerek, çocuğuna ismini vermiştir. Böyle bir rivayet ile dünyaya geldiği belirtilen 1.Selim son derece iyi bir tahsil gördü Arapça ve Farsçayı ana dili gibi konuşan 1.Selim hem Türkçe hemde Farsça yazdığı şiirler ve manzumeler ile dikkat çekiyordu. Sanat'ın yanısıra tarih ile de ilgilenen 1.Selim kendine örnek olarak Selahattin Eyyubi'yi örnek almıştır. Tarih ve bir çok alanda kitap okumayı da çok seven 1.Selim çıktığı seferlerde yanına bir sandık kitap almaya özen göstermiştir. 

Padişahlık konusunda rekabet ettiği kardeşleri arasında yaş olarak küçük kalması ve sert bir yapısı olmasından dolayı devlet erkanı tarafından yeterli desteği görmemesine rağmen şehzadelik döneminde yaptığı seferlerde gösterdiği cesaret ve başarıdan dolayı yeniçerinin desteğini arkasına almıştır. Babasının çok yaşlandığını ve artık devlet işlerini iyi yönetemediğini düşünen 1.Selim babası ile nerdeyse savaşın eşiğine gelmiş ama 2. Beyazıd'ın tahtı bırakması sonucu böyle bir olay gerçekleşmemiştir. Devletin bekası için kardeş katli yapmak zorunda kalan 1. Selim şehzadeliğinde dahi rahat yüzü göstermediği Safevi devletine karşı hemen sefere çıkmıştır. Çaldıran seferinin başarı ile sonuçlanması ile Tebrize kadar olan doğu sınırı Osmanlı sınırına katıldı. Ardından Mısıra sefere çıkan Yavuz Sultan Selim Mısırı fetih ederek Halifeliği Osmanlı Hanedanlığına getirmiştir. Bu seferin ardından batı seferleri için hazırlığın başlayacağı sırada Yavuz Sultan Selimin sırtında çıkan şirpençe yüzünden hayatını kaybetmiştir. 8 yıllık padişahlık dönemine 80 yıllık iş sığdıran Yavuz Sultan Selim babasından devir aldığı Osmanlı topraklarını 2.5 katına çıkarma başarı göstermiştir. Onun döneminde hazine tamamıyla dolmuştur. Ve ardından gelecek oğlu Kanuni Sultan Süleyman'a zengin devlet ve halifelik sahibi, doğuda sorunu kalmamış bir devlet bırakmıştır. 

Bu kadar başarılı bir padişahın köprüye isim olarak düşünülmesi elbette normal ve çok güzel bir olay olsa da bazı siyasilerden eleştiriler almıştır. 3. köprüye başka isimlerin adının konulması gündeme de gelmiştir. Köprünün yeri, Avrupa Yakası'nda Sarıyer ilçesinin Garipçe mahallesi ile Anadolu Yakasında Beykoz'un Poyrazköy beldesinde bulunmaktadır. 3. köprü 59 metre genişliği ile dünyanın en geniş, 322 metre kule yüksekliği ile eğik askılı köprü sınıfında dünyanın en yüksek, tüm köprü sınıflarında Fransa'da bulunan Millau Viyadüğü'nden sonra ikinci en yüksek kulesine sahip asma köprüsü ve 1.408 metrelik ana açıklığı ile üzerinde raylı sistem bulunan en uzun asma köprüsüdür. Köprünün temeli 2013 yılında atılmış ve yakın bir zaman öncede trafiğe açılmıştır. 3. Köprü bazı çevreciler tarafından doğal güzelliği bozduğu yönünde de eleştiriler alsa da proje kapsamında kesilen her bir ağaç için dört ağaç dikilmiştir. 3 milyar dolara mal olan projenin günlük gelirinin ise 405 bin dolar olacağı tahmin edilmekte yani köprü yapım masraflarını kendisi yakında giderecektir. Araç başına düşen geçiş ücreti ise 3 dolar olacak ortalama olarak bu sayı ağır vasıtalarda 15 doları bulacak. Yapımında 6500 kadar işçinin çalışması, büyüklüğü, güzelliği, çevreye olan duyarlılığı ve ismi ile tam bir şaheserdir. Orman Ve Su İşleri bakanlığına göre köprünün yapımı için 245 bin ağaç kesilmiş ama yerine 896 bin ağaç dikilmiştir.

15 Temmuz 2016 darbe girişiminden kısa bir zaman sonra açılması, ülkemizi bir nebzede olsa sevindirmiştir. 26 Ağustos 2016 Cuma günü açılan köprü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan müjdeli bir haber vererek, 31 Ağustos'a kadar bedava ücret vermiştir. Köprünün açılışında birçok siyasi devlet adamları ve yurtdışından katılımcılar katılmıştır. Videoyu izlerken boğazın yeni incisi hakkında daha detaylı bilgi alıcaksınız. 3. köprünün ülkemize hayırlı olmasını diliyoruz.

Hazırlayan : Furkan Erdoğan

YORUMLAR (1)

  1. tsubasa
    5.9.2016 17:33:32

    Çok güzel bir köprü oldu ama biraz daha şekilli yapabilirlerdi.