Keloğlan Çizgi Filmi
5 1

Keloğlan Çizgi Filmi

  1540 İzlenme 8.11.2017 1
Keloğlan Çizgi Filmi
Resmi Büyüt
Keloğlan Türk güldürü sanatının saflığı temizliği simgeleyen önemli unsurlarından biridir. Masallarının her ne kadar saflığı temizliği simgelese de eğlendirip güldürürken eğitmeyi ve ders çıkarmayı sağlayan bir yapısı vardır.

Saçlarını kazıtmış şekilde tanıdığımız ve elinde sopasıyla aklıma kazınan önemli bir çizgi film ve sinema filmi karakterimizdir. Kendisi hakkında birçok hikaye ve masal kitapları mevcuttur, özellikle Trt Çocuk kanalında birçok masallarını izlemektedir. Kötülerle ve kendisiyle dalga geçenlerle aklıyla mücadele eder. Genelde şu hikayeyle tanırız Keloğlanı, garip anasıyla sürekli kavga eder padişah olacağım diye tutturur, anası buğday al gel der o kötü adamlara kaptırır. Anasına gidince de anası Keloğlan’a kızar o aklıyla anasını da ikna eder ve padişah olmak ayrılır anasını gözü yaşlı bırakır ve yola düşer çeşitli zorluklardan geçer.

En sonunda padişahın kızını görür kız hastadır, kız onu iyileştirmek için aklını kullanır ve her yolu dener. Kıza baygınken köyde yapılan tarhana çorbasından yapar kız uyanınca çorba ister. Hep aklını saflığını temizliğini kullanır Keloğlan. Türkiye’de Keloğlan rolünü en iyi yapan oyuncu Rüştü Asyalı’dır, neredeyse tüm Keloğlan filmlerinde oynamış çok izlenmiş ve başarılı olmuştur. Özellikle filmlerindeki padişahın soytarısını oynayan Bicirik ile Türk sinemasında önemli bir ikili olmuşlardır. Bicirik saraydan kovulup Keloğlan ile birlik olur. Keloğlan filmlerinde güldürü ve mizah öğeleri iç içe geçmiştir. Keloğlan’ın aklı Bicirik’in kurnazlığı olayları mizahi bir yöne taşımıştır. Çocukların hayal dünyası ve hayattan bazı şeyler öğrenebilmeleri için Keloğlan Masalları önemlidir.

Keloğlan Türk güldürüsünde her zaman yeri olan ve olacak masallardır. Çocuklarımız kadar büyüklerimizinde özellikle eskide kalan bazı geleneklerimizi sevgi saygı ders çıkarma saflığı ve temizliği öğrenmek için bu masalları mutlak okumaları gereklidir. 


YORUMLAR (0)