Uşak'da Gezilecek Yerler ve Doğal Güzellikleri
5 1

Uşak'da Gezilecek Yerler ve Doğal Güzellikleri

  1174 İzlenme 13.11.2017
Uşak'da Gezilecek Yerler ve Doğal Güzellikleri
Resmi Büyüt
Uşak tarih içinde her zaman değerli bir yere sahip olmuştur. Uşak adı ile ilgili birçok rivayet olsa da en bilineni Uşşak(Aşıklar Diyarı) adı ile anılmasıdır. Uşak eski zamanlarda Kütahya’nın bir ilçesiydi, Uşak Kütahya’dan 1953 yılında ayrılmış ve il yapılmıştır. Uşak ilkler kenti olarak da anılır ve ilk şeker fabrikası ilk cirit karşılaşması ilk elektrik gibi imkanlardan faydalanan ilimiz olarak da anılır. Eski zamanlarda bu bölgeye sahip olan medeniyet Friglerdir ve Frig Yolu Uşak’tan geçer.

Tarihi Yerler
Uşağın en önemli tarihi eserlerinden biri Clandras  Köprüsü’dür. Frigyalılar zamanında kalma köprü 2500 sene önce dizayn edilmiştir. Uşağın merkezinde bulunan bir diğer tarihi yapı ise 1896’da yapılan Cimcim Çeşmesi’dir yapımında kesme taş kullanılmıştır ve gösterişli bir yapısı vardır. Yine şehrin merkezinde bulunan Ulu Cami ise 1419 senesinde Germiyanoğulları tarafından kurulmuştur. Merkezde bulunan ve 1901 senesinde inşa ettirilen Uşak Bedesteni halen Sarraflar Çarşısı olarak adlandırılmaktadır. Blaundos Antik Kenti Ulubey’de yer almaktadır. Şu an Uşak müzesinde olan çoğu antik kalıntı bu bölgeden çıkarılmıştır. Merkezde bulunan Burma Cami ise 1572 yılında yapılmıştır ve Uşağın en bilinen camisidir. Ulubey kanyonları ise dünyanın en büyük 3.kanyonu olarak anılır. Bunun dışında Uşağı öne çıkaran bir diğer konu ise Karun Hazineleridir bu hazinelere dokunanların ya işi rastgitmemiştir ya da başlarına türlü olaylar gelmiştir. Bu hazinenin en önemli parçası paha biçilemeyen Kanatlı Denizatı broşudur. Som altından olan ve en önemli özelliği kanadının olmasıdır.

Yemekleri
Uşak yemeklerinin en önemlisi ve bilineni tarhanadır ve yaş olarak tüketildiği gibi kurutulup satılır. Her derde devadır. Katmer ve bükme olarak bilinen hamur işi çok sevilir, katmer haşhaş ile yapılır ve şekerlidir. Bükme ise diğer yerlerde yapılan gözleme gibi sacta yapılır içi çeşitli sekillerde yapılabilir. Bir de demir tatlısı vardır sıcak şekilli demir hamura batırılır ve kızgın yağa atılır hamur kızgın yağa düşer ve o leziz tatlı ortaya çıkar.

Spor
Uşak 1967 yılında faaliyet başlayan Uşakspor ile birçok başarıya imza atmıştır. En çok 2.lige çıkabilen Uşakspor’da oynayan en bilinen oyuncusu kaleci Rasim Kara’dır. Daha sonra Uşakspor borçları nedeniyle BAL ligine düşürülmüş klüp adını Utaş Uşakspor olarak değiştirmiş 2017’de 3. lige çıkmıştır hala yoluna 3.ligde devam etmektedir. Uşağın basketbol macerası ise Muratbey Uşak Sportif olarak BSL’de devam etmektedir. Kulüp 5 sezondur BSL’de mücadele etmektedir.Daha önce 2.ligdeydi.

Üniversite
1992’de kurulan Uşak Üniversitesi halen 30000 öğrenci ile eğitim-öğretime devam etmektedir. 2016’da inşa edilen Tıp Fakültesi ile hem öğrenci miktarı hem kalitesi artmış bir üniversite olarak Uşağın gelişmesine katkıda bulunmaktadır. Uşağın içindeki Atatürk Spor Salonu dısında basket maçlarının oynadığı bir spor salonu da üniversitede bulunmaktadır.


YORUMLAR (0)