Şener Şen Kimdir ve Hayatı
5 1

Şener Şen Kimdir ve Hayatı

  1057 İzlenme 27.11.2017
Şener Şen Kimdir ve Hayatı
Resmi Büyüt
Usta oyuncu 26.12.1941 tarihinde Adana'da dünyaya ikametgah etti. Kariyerinin ilk senelerinde tiyatro, dublörlük yaparak geçimini sağlayan Şener Şen, önce oynadığı yardımcı rollerden sonra büyük beğeni toplar. Sonra Namuslu filmiyle başrol olarak o güne kadar ki üçkağıtçı, uyanık tiplemelerinin aksine farklı bir rol ile seyircilerin karşısına çıkar.

Güldürmek babasından bir mirastı adeta. Komedi filmlerinin ünlü oyuncusu Ali Şen'in oğlu Şener Şen, çekirdekten başlamıştı oyunculuğa. Figüran olarak başladığı sektörün tüm yapıtaşları olarak kabul edilen filmlerinde imzası vardı. Her nesilin beden öğretmeniydi Badi Ekrem. Hababam Sınıfı'ndan sonra yakın dostu Kemal Sunal ile birlikte Süt Kardeşler, Salako, Davaro, Çöpçüler Kralı ve Tosun Paşa gibi birçok filmde rol almış ve bizleri kahkahaya boğmuştu. Her karakteri ayrı ayrı yaşayıp bize o sıcaklığı veren ,düzenbazlığa bile güldürten, sevimli gösteren bir ustaydı. Lakin sadece komik rollerde taht kurmamıştı gönlümüzde. Eşkiya'nın Baran'ı, Av Mevsimi'nin Avcı Ferman'ı, Kabadayı'nın Ali Osman'ı, Gönül Yarası'nın Nazım'ı olarak her karakteri Türk sinema tarihine kazımıştır. Herkesin diyaloglarını ezbere bildiği ama izlemekten sıkılmayacağı bu kadar çok filmde rol aldı ve hepsine bir şeyler kattı. Şener Şen gibi büyük bir ustaya da bu yakışırdı. Özellikle Banker Bilo filminde şu repliği hala hafızamızda "hele bir sor niye yaptım" demesi şüphesiz hiç unutulmayacaktır.

Bir nesil ile doğdu, bir nesil ile büyüdü, bir nesil ile de yaşlanıyor ama böyle bir ustayı bizden sonraki nesiller de izleyecek ve unutulmayacak. Bizlere düşen hayattayken kıymetini bilmek ve hakettiği değeri göstermek . Teşekkürler Züğürt Ağa, teşekkürler Muhsin Bey, teşekkürler Eşkiya...

Hazırlayan : Berkay Atalay

YORUMLAR (0)