Futbol Nasıl Oynanır?
5 1

Futbol Nasıl Oynanır?

  93 İzlenme 12.12.2017
Futbol Nasıl Oynanır?
Resmi Büyüt
Spor dallarından en çok ilgi ve rağbet gören şüphesiz futboldur. Futbolu hemen hemen her sokak başında oynayan çocukları görerek futbolu öğrenebiliriz. Ama futbolun kendine has kuralları mevcuttur.

Futbol iki takımdan 11'e, 11 oynanan, temaslı bir oyun oyundur. Futbol topuyla oynanır. Asıl amaç 7 metrelik kaleye gol atmak. Maç süresi 90 dakikadır. 

Standartlarda 4 hakem bulunur. 1'i orta hakem 2 yan hakem (bayrak hakemi) ve kalan son hakemde 4. hakem yani dakikaları ayarlayan ve oyuncu değişiklik sırasında tabeladan gösteren hakemdir. 11'in dışında 7 tanede yedek oyuncu bulunur. Bu oyuncuların başında da bir teknik direktör vardır. Kısaca patron odur. Taktiği ilk on biri yani kısaca çoğu işi yapan adamdır. Hangi takım rakibinin kalesine gol atarsa bu gol olur. Ve 1-0 öne geçer. Bir oyuncu kurallar dışına çıkarsa, rakibine sert bir şekilde faul yaparsa maçın hakemi o futbolcuya sarı kart veya kırmızı kart veriri.

Günümüzde futbol en çok takip edilen spor dallarından biridir. Her maç için stadyumlara on binlerce kişi maçı izlemek için gider. Yani futbol günümüzde büyük değerdir.


YORUMLAR (0)