Basketbolda Perdeleme Nedir ve Nasıl Yapılır?
5 1

Basketbolda Perdeleme Nedir ve Nasıl Yapılır?

  914 İzlenme 18.6.2018 1
Basketbolda Perdeleme Nedir ve Nasıl Yapılır?
Resmi Büyüt
Zamane basketbolunun temel çalışmalarından öncüsüdür perdeleme yapmak. Genelde teknik adamın uzun veya kısa oyuncularından bile birbirine perdeleme oynamasını ister. Perdeleme sözcüğü screen olarak da açıklanabilir.

Perdeleme yapmak; arkadaşınızın onu savunan rakibini rahat geçmesini, yine topsuz bir arkadaşınıza perdeleme yaparak onunda koşu yapmasıyla boş atış bulmasını, eğer bir uzun oyuncu iseniz perdeleme sonrası devrilerek rahat şut bulabilmenizi sağlar. Savunma dengesini bozmak hücum eden takıma farklı hücüm tercihleri doğurur.

Perdeleme de öncelikle duruşu dikkat etmek gerekir. Perdeleme yapacağınız rakibinizin sağına ya da soluna doğru geçerek pozisyon almak gerekir. Arkasından bacaklarınızı omuz genişliği kadar açıp arkadaşınız geçene kadar kesinlikle hareket etmemeniz gerekir. Aksi taktirde hakemler bu hareketi hücum faul olarak ele alabilirler. Ayrıca perdeleme sırasında bacaklarınızı fazlaca açarsanız bu da hücum fauldür ve buna hareketli perdeleme de denir.

Basketbol, genel olarak çok fazla  hücüm ve savunma setinden oluştuğu için karmaşık ve her an dikkat gerektiren bir spordur. Fakat her spor dalındaki gibi oyunu kolaylaştıracak birtakım seçenekler vardır. Bunlardan en çok kullanılanlardan perdelemeyi(screen) size kısaca tanımladık ve nasıl yapılacağına, nelere dikkat edilmesi gerektiğine değindik. Biraz da öneminden bahsedelim. Eskiden sadece oyun kurucu topla penetre ederken pivot tarafından savunma yapan oyuncunun hareketini engellemek için kullanılırdı. Günümüzde oyun kurucular bile set içinde perdeleme yapmak durumundalar. Takımdaki şutör oyuncular rahat hareket alanı bulmaları için topsuz alanda perdelemeler yapılır. Her ne kadar adam değişerek savunma bu hücum varyasyonunu zorlaştırsa da hala oldukça verim veren yoldur ve koçların çizdikleri setlerin hemen hemen hepsinin içinde perdeleme yer alır.

Hazırlayan : Berkay Atalay

YORUMLAR (0)