Eric Abidal Kimdir?
5 1

Eric Abidal Kimdir?

  1909 İzlenme 26.6.2018 1
Eric Abidal Kimdir?
Resmi Büyüt
O bir profesyonel, Cesur Yürek. Hayatı ilham veren, kitaplara konu olacak cinsten. Mücadelesi sadece rakip takımın sağ kanadına değil, hayata karşı… Ve kazandı da. Kanserden döndü ve sol bölgenin tozunu almaya devam etti. Gösterişsiz oyunu, görev adamlığı bir yana gençliğinde hücum gücü azımsanmayacak derecesinde iyi bir bekti.

Monaco’da kendini dünya sahnesine sundu. İlk sezonunda Lille ve 2 yıl sonunda da Jean Michel Aulas’ın Fransa Ligi Karması tadındaki Lyon’una transfer yaptı, o dönemi hatırlayan iyi bilir. Fransa Ligi’nde bir sezonda yapacağınız sıçrama size Lyon’un kapılarını açıyordu. Çok başarılı üç yıl geçirdi, Şampiyonlar Ligi ve Milli Takım seviyesiyle burada tanıştı. Takımı Fransa Ligi’ni silip süpürürken, kendisi de her geçen gün Avrupa’nın elitlerinin radarına giriyordu. 2007’de Barcelona’ya transfer oldu. İlk sezonunda Rijkaard’ın güvendiği isimlerin arasına girdi ve birçok maçta ilk on birin değişilmezleri arasına girdi. Guardiola’nın takımında ise seviyesini göklere çıkardı ve adı mevkisinin en iyileri arasında anılmaya başladı. Barca’da 4 La Liga 2 de Şampiyonlar Ligi gördü. Jordi Alba takıma dahil olana kadar bölgesinde alternatifi yok denebilirdi. Ancak rotasyon oyuncusu olduğu dönemlerde dahi büyük işler yaptı. Zaman zaman stoper olarak da görev yaptı, sırıtmadı. Kansere yakalandı, yılmadı  futbola döndü. Bülent Timurlenk’in de dediği gibi “Karaciğerindeki tümör, O’nun için tecrübesiz bir sağ açığı durdurmaktan daha kolaydı.” 2013’te kabuk değiştiren Monaco’ya geri döndü. 

Oynadığı bir sezonun ardından Olympiakos’ta da bir sezon forma giydi ve futbol yaşantısına son verdi. Hayatı ilham veren donelerle dolu. Örnek bir karakter.YORUMLAR (0)