Anneler ve Artık Klişeleşmiş Sözleri
5 1

Anneler ve Artık Klişeleşmiş Sözleri

  1821 İzlenme 16.10.2016
Anneler ve Artık Klişeleşmiş Sözleri
Resmi Büyüt
Bizleri şüphesiz en çok düşünen, sevenlerdir annelerimiz. Her şeyden geçilir annelerden vazgeçilemez. Güzel annelerimiz nereli olursa olsun, ülkemizde hangi kültürden gelmişse gelsin istisnasız hepsinin kullandığı bazı klişe sözler vardır.

İlk olarak, istisnasız herkesin küçüklüğünde akşamları mutlaka işittiği ünlü "Gece yatmaz sabah kalkmaz." sözünü işitmeyen bir çocuk yoktur herhalde ülkemizde. Uykumuzun olmadığı ya da geç saatte başlayan bir diziyi izlemek için yatmamak için direndiğimiz akşamlarda, annemizi artık yıldırdığımızda bu sözü mutlaka duyarız. "Sana güveniyorum ama etrafa güvenmiyorum" lafı da mutlaka her çocuk ve genç yaşta olanların, özellikle de kız çocuklarının arkadaşlarıyla uzak bir yerde ve geç saatlerde dışarı çıkma isteği karşısında duydukları laftır. Esasında bu laf durumun babaya iletilmeden önceki son evrede kullanılır genellikle. Biz erkek çocuklarının sık duyduğu? Babasına çekmiş nolacak?? sözünü de genellikle babamızın ara ara yaptığı fakat annemiz tarafından hoş karşılamadığı bir eylemi gerçekleştirdiğimizde duyarız. Babanızın içtiği (Ör:sigara) veya eşyalarındaki düzensizlik(Ör:çorap) bu sözün duyulmasının en büyük sebeplerinden olduğu kanısındayım.

Odamızda ya da evdeki herhangi bir odada fazla vakit geçirmemiz veya bir şeylerle uğraşmamız sonucunda "Şu odanın haline bak bıktım usandım bir gün de toplasan ölür müsün?" lafı da özellikle ergenlik çağlarımızda annemizden duyduğumuz bir diğer klişe sözdür. Genellikle karşı cinsin de bulunduğu bir buluşma veya randevuya hazırlık aşamasından sonra tam evden ayrılırken duyarız bu sözü. Kıyafetler mutlaka etrafa saçılmıştır, Ebeveynlerin parfümleri sıkılmış ya da bakım ürünleri mutlaka karıştırılmış ve öylece ortada bırakılmıştır bu lafın duyulduğu olaylarda "Beni ancak anne olursan anlarsın." genç kızların yine annelerinden sık sık duyduğu ve artık sinirlerini bozan ünlü bir sözdür. Erkek anneleri de bu lafın "Büyüyünce anlarsın" ya da "Baba olunca görürsün" versiyonlarıyla karşımıza çıkarlar. İşin tuhaf tarafı büyüyüp anne olanların çoğu annelerinin klişe sözlerini kullanırlar fakat bu sözü kullanırken geçmişe dönüp annelerine en fazla hak verdiği söz olduğunu düşünmekteyim. "Akşam baban gelince de böyle yap da göreyim seni" lafı öncesinde bütün tartışmalar gerçekleşmiş, hatta yukarıda bahsettiğim sözlerin en az biri mutlaka kullanılmıştır  Bu söz karşısında hormonlarımızın da etkisiyle, geri adım atıp ödün vermeme içgüdüsü ile genellikle babama da söylerim, o zaman da yaparım nolacak? şeklinde cevap veririz. Fakat akşam baba gelip konu açıldığında, 2-3 saat öncesindeki inat edip ortalığı kasıp kavuran aslan, babayla göz göze gelince masum bir kediye dönüşüverir. "Çıkarken çöpü at" sözü ya da görevlendirme yetkisi genellikle annelere düşer. Milenyum nesli çocukların pek fazla hatta hiç duymadığı laftır aslında. 80 veya 90 nesli ve genellikle evin en küçüğü çocukların işittiği, bu yüzden de çoğunlukla neden biraz daha erken doğmadım diye kendi kendimize isyan etmemize sebep olan klişe sözler arasındadır.

Son olarak; biz erkek çocuklarını severken veya ergenlik yıllarımızda aynada kendimizi bir türlü beğenmediğimizi genellikle uzaktan gözlemleyen güzel annelerimizin kullandığı bir diğer klişe söz: "Benim yakışıklı oğlum?" O yıllarda bizleri severken ya da eş, dost, akraba arasında söylemesinden dolayı genellikle tepki veririz bu söz ve yanındaki sevgi eylemlerine karşı. Ancak yaşlarımız ilerledikçe, geçmişe bakıp bunları hatırladığımızda yüzümüzde aptal bir tebessüm beliriverir. 


YORUMLAR (0)