Tarihin En İlginç Olaylarından Phineas Gage Vakası
5 1

Tarihin En İlginç Olaylarından Phineas Gage Vakası

  1600 İzlenme 18.12.2016
Tarihin En İlginç Olaylarından Phineas Gage Vakası
Resmi Büyüt
Yedi kıta ve sayısı on milyara yaklaşıp sürekli artan bir ivmeyle yükselen nüfus; beraberinde farklı coğrafyalar, kültürler, etnik gruplar, sosyal ve iş yaşamlarını da meydana getiriyor. Özellikle iş hayatımızın üzerinde durmakta çok büyük faydalar var. Son birkaç sene içerisinde üzücü iş kazalarının haberlerini alır olduk. İnşaatlarda, madenlerde yahut çeşitli teknik işlerde onlarca insan yaşamını yitiriyor. Bu sadece bizim milletimizin olduğu yerlerde değil hemen hemen her yerde olabiliyor. Bunların haberlerini alırken ölüm şekilleri üzerinde de çok duruluyor. Şunlar yapılsaydı kurtulabilirdi, orda durmaması gerekirdi, hızlı hareket etmemesi gerekirdi, işinin ehli değilmiş keşke bir başkası çalışsaymış gibisinden çözüm yolları aklımıza gelebiliyor. Videomuzda bahsettiğimiz "Phineas Gage" de bir iş kazası kurbanı olmasına ramak kalmış adeta. Bu olaydan kurtulmasının yanında sanki hiçbir şey olmamış gibi kazanın nasıl olduğunu anlatması, çevresiyle rahat iletişim kurması da kazayı ilginç kılan diğer birkaç noktalardan biri olduğunu da vurgulamak lazım.
    
Hepimiz gerek kendimizde gerekse dış yaşantılarda devamlı tuhaf şeyleri müşahede eder dururuz. Ama bazıları vardır ki diğerlerinden fersah fersah şaşırtıcı hatta görmeden hayatta inanmam diyebileceğimiz türden durumlardır. Kahramanımız "Phineas Gage" dünyada belki de başka hiçbir kimsenin başına gelemiyecek bir olaya maruz kalır.aniden,beklenmedik bir anda onlarca santim uzunluğundaki bir çubuk başından geçer ve beyninin kimi yerlerine kalıcı zararlar vererek sonraki yaşamını derinden sarsar.sadece birkaç saniye tüm hayatını etkiler.çoğumuzun kafasında nasıl oldu da hayatta kalabilmiş diye soru işaretleri belirirken, kulağımıza adeta biri fısıldayı veriyor bir ses 'Öldürmeyen Allah öldürmüyor!.

Phineas Gage kazadan kurtuluyor yalnız beyninde oluşan hasarlar sebebiyle bazı duygularını yetiriyor. Sosyal yaşantısı etkilenen phineas, devamlı meslek değiştirir ve girdiği son işiyle yaşantısını rayına koyar. Böylesi bir durumun hiç kimsenin başına gelmemesi dileğiyle; Tüm takipçilerimize hayırlı ömürler diliyoruz.YORUMLAR (0)