Osmanlı Padişahlarından Güzel Sözler
5 1

Osmanlı Padişahlarından Güzel Sözler

  2204 İzlenme 21.12.2016
Osmanlı Padişahlarından Güzel Sözler
Resmi Büyüt
Osmanlı hükümdarları, yüzyılları nasıl huzur ve refah içinde devirdi? Bunun cevabını arayacağız videomuzda sözleri ile bulabilirsiniz.

Öncelikle, Osmanlı hükümdarlarının en büyük hedeflerinden birisi, sadakat, ihanet etmemek ve devlet sırlarının gizliliğinin korunumudur. Bu tezimizin en büyük örnekleri ise Osmanlı devrinin en önemli hükmedicilerinden biri olan Fatih Sultan ve Yavuz Selim'in malum sözleri.

"Sırrıma tek bir sakalımın vakıf olduğunu bilsem, sakalımı kökünden keserim." Fatih Sultan Mehmet Han

"Şahım, sen herkesi sadık yar sanma. Sen herkesi dost mu sandın? Belki o, düşman olur." - Yavuz Sultan Selim Han

Osmanlı Devleti yüzyıllar boyu refahı Belgrad'dan Kars'a, her karış vatan toprağında korumuştur. Bu uzun soluklu yapılanmanın temel altyapısı bölücülüğe geçit vermemeye dayanan rejim anlayışıdır. Bununla ilgili bir örnek verebiliriz ki; Osmani padişahlar, yönetimde sınırlandırmaya önem vermiştir. Bazı padişahlar yönetimi sırayla "Hüküm padişah ve hanedanındır.", sonrasında "Hüküm padişahın ve şehzadenin ortaklaşasıdır." ve en sonunda Fatih'in "Hüküm sadece padişahındır." ilkesiyle bölünmeleri engellemiştir.

"Hak isteyen varsa hakkını verin, baş kaldıran varsa başını kesin." - II.Abdülhamid

Bu devleti yönetenler, daimî olarak Allah korkusundan mütevellit başka korku bilmez insanlardan olmaya özen göstermişlerdir. Sürekli ve çoğunluk olarak Orta Çağ karanlığının kirli oyunlarına gözdağları vererek onları sindirmeye dayalı bir tutum sergilemiştir. Gözdağı derken blöf yaptıklarını sanmayın! Koskoca Osmanlı padişahı arkasını getiremeyeceği şeyden pay etmez! Videomuzu izleyerek birden çok padişahin kendisine ait güzel sözlerini bulabilirsiniz.


YORUMLAR (0)