2016 Yılında Türkiye'nin Yaptığı Dev 6 Proje
5 1

2016 Yılında Türkiye'nin Yaptığı Dev 6 Proje

  1148 İzlenme 28.1.2017 0
2016 Yılında Türkiye'nin Yaptığı Dev 6 Proje
Resmi Büyüt
Türkiye'de son yıllarda yapılan dev projelere baktığımızda, çoğunun temel amacı iki kıtayı birbirine bağlamak, bağlarken de bu süreyi minumuma indirmek. Bu projelerin bir çok olumlu yanı mevcut. Özellikle trafiği rahatlatma bakımından çok sağlıklı olsa da günümüz İstanbul'unda kayıtlı araç sayısının 3 milyon 651 bin 166 olması trafiğin kaçınılmaz olduğunu gözler önüne sermektedir. Ayrıca dev projelerin dünya çapında Türkiye'nin büyüyen bir ülke olduğunun algılatılması kapsamında da önemi son derece büyüktür. Nitekim yaşanan onlarca olumsuzluklara rağmen bu denli büyük projelerin kısa denilebilecek sürelerde yapılabilmesi Dünya çapında en iyileri yaparken dosta güven, düşmana da korku salmaktadır.

2016'da dev yatırımların bazıları şunlardır; Yavuz Sultan Selim Köprüsü, 4.5G, Göktürk-1 Uydusu, Osmangazi Köprüsü, Avrasya Tüneli ve Ilgaz 15 Temmuz İstiklal Tüneli gibi değerli projeler ile çok önemli yatırımlara imza attı. Bu yatırımların gelişiyle diğer önemli projelerinde önüne açtı. Yapım aşamasında olana 3. havalimanı ve yapılacak olan Kanal İstanbul gibi ülkemizin beklediği önemli işlerdir.

Son olarak ilk cümlede söylediğime ek bir ütopya ile devam edecek olursak; iki kıtayı her yerden (yer altı- yer üstü) birleştirmenin de olası bir köprünün kullanılamama durumunda kıtalar arası bürokrat geçişini sağlamak üzere olduğu da bazı politika yorumcularının aklında yer edinmiştir. Nitekim yaşadığımız olumsuzlukları düşündüğümüz taktirde projelerin bu taraflı yönlendirilerek yapılması da çok absürt olmasa gerek.

Tüm projelerimizin ülkemize hayırlı olması dileğiyle...


YORUMLAR (0)