Hoşgörünün Timsali Hz. Mevlana'nın Dost Sözleri
5 1

Hoşgörünün Timsali Hz. Mevlana'nın Dost Sözleri

  2023 İzlenme 6.2.2017 15
Hoşgörünün Timsali Hz. Mevlana'nın Dost Sözleri
Resmi Büyüt
Mevlana, hoşgörü ve barışın sembolü olmuş bir din bilginidir. Asıl ismi Muhammed Celaleddin olan Mevlana'nın Rumi olarak bilinmesinin nedeni geçmiş yıllarda diyarı  Rum olan  Konya' da uzun süre yaşamasıdır. Yaşantısının büyük bölümü Konya'da geçirmiş ve 17 Aralık 1273'te hayatını kaybetmiştir. Mevlana'nın meşhur olan ve bilinen sözleri öldükten sonra da hafızamızda kalmış ve günümüze kadar taşınmıştır. Şimdi bunlardan dost ile ilgili olanlardan bazılarına göz atalım.

''Ayıpsız dost arayan, dostsuz kalır.'' Bu sözünde her insanın bir kusuru, bir eksiği olur ve hatasız bir kulun olmayacağını anlatmaktadır. Hatasız kul arayanın boşuna çabalayacağı gibi dostsuz kalma ihtimalinin de olduğunu anlatmıştır.
''İnsan, dostunun huyunu alır.'' Bu sözünde ise dostunun yanında olduğundan dolayı onun huyunu ve davranışlarını örnek alıp, uygulamak anlamında söylemiştir. Üzüm üzüme baka baka kararır atasözündeki anlamı taşır.
''İyi dostu olanın aynaya ihtiyacı yoktur.'' cümlesindeki anlam, bir insanın kendini görmek  için aynaya gerek duymaması gerektiğini çünkü iyi bir dostun kendini yansıtacağı anlamında kullanılmıştır. Bir başka bakış açısı da ''Aynanın arkandakileri de görebilmek için yapılmış olan bir nesne olmasıdır. Bu açıdan baktığımızda da eğer arkadaşın iyi olursa, arkandan vurmayacağını bilirsin ve aynaya ihtiyacın kalmaz.'' anlamında kullanılmış da olabilir. Son olarak da ''Sende en iyi ne varsa, dostuna onu ver.'' cümlesinin anlamına bakalım. Bu sözde sahip olduğun şeylerin arasında en iyi ne varsa onu dostunla paylaş. Sevgi, saygı ve cömertlik gibi soyut şeylerin baz alındığı bu öğütte dostluğun önemi de vurgulanmaktadır.

Bu metinde de Mevlana'nın hayatından kısa bir özet geçtik ve dost ile ilgili söylediği sözlerden bazılarını inceleyip, yorumladık. Herkese bu öğütleri dikkate almasını tavsiye ederim.


YORUMLAR (0)