Kaptan Tsubasa ve Çocukluğumuz
5 1

Kaptan Tsubasa ve Çocukluğumuz

  1564 İzlenme 16.2.2017 1
Kaptan Tsubasa ve Çocukluğumuz
Resmi Büyüt
1981'de Japon Yoichi Takahashi'nin oluşturduğu bir çizgi film kahramanıdır Tsubasa. Aynı zamanda filme adını da veren karakterdir. Tam adı Tsubasa Ozara'dır. Ülkemizde 90'ların en çok izlenen çizgi filmlerinden biri olmuştur. 90'lı neslin bir parçası olarak şimdiki bilgisayar oyunları yerine Tsubasa'yla büyüdüğümüz için kendimizi şanslı görenlerdeniz.

Öncelikle çocukluğumun çizgi filmini tanıtayım sizlere. Tsubasa, dünyanın en büyük futbolcusu olmak isteyen bir ortaokul öğrencisidir. En büyük hayali Japonya Milli Takımı'yla birlikte dünya kupasını kazanmaktır. Babasının dostu olan, dönemin Brezilya Milli Takımı'nın ve dünyanın en iyi futbolcularından olan Roberto Hongo'yla tanışarak bu hayale ilk adımını atar. Ortaokul tercihini kalecisinin Genzo Wakabayashi olduğu Şuutetsu'dan yana kullanır. Okul takımında Misaki'yle tanışır ve yakın arkadaş olur. Hatta birlikte "Altın İkili" lakabını alırlar. Okul takımıyla sayısız başarılar kazanan bu çocukların çoğu Avrupa'nın büyük takımlarına transfer olacaklardır. Bir bakıma bizim Los Galacticos'umuzdu Şuutetsu futbol takımı. Tsubasa da çizgi film sona erdiğinde Barcelona'da oynuyordu ve Japon Milli Takımı'nın captanı olarak dünya kupasını kaldırmıştı.

İşte böyle sevdirdi futbolu bize Yoichi Takahashi, iyi ki de sevdirdi. Bir ideolojiyi değil de sporu, arkadaşlığı, hırsı ve kelimelerle tarif edilemeyecek birçok duyguyu aşıladı bizlere. Bazen düşününce diyorum ki; Tsubasa şu an olsaydı, çocuklar bilgisayar oyunları oynamak yerine sokaklarda futbol oynuyor olabilirlerdi.
Teşekkürler Tsubasa Ozara


YORUMLAR (0)