İzmir'de Gezilecek Yerler
5 1

İzmir'de Gezilecek Yerler

  1715 İzlenme 26.2.2017 0
İzmir'de Gezilecek Yerler
Resmi Büyüt
İzmir, Ülkemizin en büyük 3. kenti olarak inanılmaz güzelliklerden oluşan adeta ülkemizin en güzel yerlerinden biridir. İzmir, yatlar ve gemilerle çevrilmiş uzun ve dar bir körfezin yanındadır. Antik Çağların en önemli devletlerine ev sahipliği yapan Efes'de İzmirin şehrimiz içinde bulunmaktadır. İzmir de İstanbul gibi tarihi güzelliklerin, doğal güzelliklerin ve modernliğin izlerini taşır. Ama tarihi izlerde yaşanılacak farklar ise Osmanlı izlerinde çok Antik Çağ uygarlıklarına ait eserler görebilirsiniz. Peki bu kadar fevklade olan İzmire geldiğimizde nereler gezilmeli nerelere gidilmelidir?

Kemeraltı : İzmir jeopolitik konumu açısından Antik Çağlardan bu yana ticaret merkezinin kalbi olmuştur. Anadolu dan gelen ürünlerin Avrupaya, Avrupadan gelen ürünlerinde Anadoluya gitmesini sağlayan bir merkez olmuştur ve o dönemlerden beri bu ticaret sayesinde Kemeraltı çarşısıda bir ticaret merkezi olmuş ve bugün halen canlılığını sürdürmektedir.

İzmir Saat Kulesi : İzmirin günümüzdeki sembollerinden olan saat kulesi  Sadrazam Mehmet Said Paşa tarafından, 1901 senesinde II. Abdülhamit'in padişahlığının 25. senesi için yapılan 25 metre boyunda olan saat kulesinin saati ise Alman İmparatoru II. Wilhelm'in armağınıdır. İzmir'e geldiyseniz kulenin önünde fotoğraf çektirmeyi unutmayın.

Sevgi Yolu (Alsancak) : Her iki yanında muhteşem palmiyeler bulunan ve zemininde Yeşilçamın ünlü isimlerinin yazılı olduğu hatıra plakaları olan inanılmaz güzel bir yol... Takı ve hediyelik eşya standları, kitap satış noktaları ile kentin en merkezi noktasında yer alan Sevgi Yolu insanları kendine çekiyor mutlaka görülmesi gereken bir yol.

Kıbrıs Şehitleri Caddesi : Şehrin en kalabalık ve en işlek caddesi olan Kıbrıs Şehitleri Caddesi İstanbul İstiklal ile yarışır cinsten. Çok sayıda alternatif dükkanla herkesin kendinden bir şeyler bulabileceği cadde, İzmire ziyaret edenlerin görmesi gereken caddedir.

Kordon Boyu : İzmiri görmeyenlerin tanımayanların bile mutlaka ününü duyduğu İzmiri İzmir yapan yerlerin başında gelen yer. Bir yanda masmavi İzmir Körfezi, diğer yanı çimenlerine uzanmış gençleri ile renkli bir yer. Gidipte uğramayan İzmiri gezdim demesin lütfen. Tavsiyem ise akşam yemeğini orda yemeleri akşam yemeği için çok güzel mekanlar var.

St. Polycarp Kilisesi : 1625 senesinde dizayn edilen kilise muhteşem freskleriyle dikkat çekiyor. İzmir'in hoşgörü kenti kimliğine en uygun örnekler arasında yer alan St. Polycarp Kilisesi, elverişli konumu ile gezilecek yerler arasına eklenebilir.

İnciraltı : İzmirlilerin nefes aldığı yerlerin başında yer alan İnciraltı İzmirin en yeşil alanlarından biri. Midye, kumru gibi yiyecek seçenekleri, kafe ve eğlence mekanlarıyla da ilgi çeken bir yer. Gidilip görülmeli.

Küçükpark (Bornova) : Genellikle Ege Üniversiteli öğrencilerin yaşadığı ve vakit geçirdiği yerlerden olan Küçükpark yaz-kış demeden bütün yıl gençlerin vakit geçirdiği bir genç semti üniversite havası almak isteyenlerin gidip görmesi gerekir.

Karşıyaka Çarşı : Birçok farklı mekanlar yer almaktadır. Çarşı boyunca dizilien restaurant ve kafelerde mola verebilirsiniz. Eğer vapur keyfi yapmak isterseniz kesinlikle gitmenizi tavsiye ederim.

Efes : Selçukta bulunan ve Antik Çağ uygarlıklarının değerli kentlerinden olan Efes ilginç bir tarihi mekandır. Yedi uyurlar mağarası, Meryem Ana Evi, Artemis Tapınağı, Celsus Kütüphanesi ve nice yapıt, tapınak bulunmaktadır.

Çeşme : Tarihi mimarisiyle ve tabiki tatil bölgeleriyle İzmirin en güzel yerlerinden Çeşme İzmire gelenlerin ziyaret etmesi gereken yerlerdendir. Belirttiğim üzere Çeşme sadece bir tatil yeri olarak düşünülmemeli ayrıca tarihi kervansaray, kale ve müze mevcuttur.


YORUMLAR (0)